Äntligen match i JAS-serien igen och denna gång gästades vi av Huddinge i västergård Arena.
Vi pratade om att direkt sätta igång benen och vara taggade för vi såg och vet att Huddinge är ett bra lag och här skulle vi inte få någonting gratis.
OJ OJ OJ vad vi fick äta upp detta direkt. 0-4 redan efter 4.48 i första perioden och där tar vi time-out och skakar liv i grabbarna. Då börjar vi helt plötsligt spela innebandy, arbeta för varandra och skapar chanser framåt. Om vi bortser från första perioden så är det vi som är det bättre laget stundtals matchen igenom. Vi kontrollerar bollen på ett moget sätt som vi inte gjort under tidigare matcher och skapar massvis med målchanser där vi kan tycka att vi borde satt minst 2 mål till som bara ska vara mål. Tyvärr lyckas vi inte med detta och matchen slutar återigen med förlust.
Skotten 23 - 22 till Huddinge
Slutresultat 4-2 till Huddinge.
Ja, vad ska man säga efter denna match. FÖRSTA PERIODEN ÅTERIGEN. Vi har stora problem att starta matchen på rätt sätt medans motståndarna är extremt taggade från början. Dock rycker vi upp oss rejält och spelar väldigt fin innebandy stundtals. Tyvärr ger det oss inga poäng men vi blir bättre och bättre för varje match och det är någonting vi får ta med oss. Vi kämpar vidare i JAS och vi alla vet att snart har vi våra första poäng.