Vi hör med Johanna
Idag hör vi efter vad Johanna Larsson har att säga inför säsongen.
Johanna är en
right-vinklad back med ett fint skott och bra spelförståelse. Hon missade delar
av förra året men har tränat på för fullt i år, vilket vi är glada för.
Hur är känslan inför säsongsstarten?
- Det känns superbra! Är äntligen klar med mina studier och kan nu fokusera helt och hållet på innebandyn. Det har varit bra fart på träningarna och vi har tagit många lärdomar av träningsmatcherna. Känslan är så att säga på topp inför seriestart!
Vad ser du fram emot mest under säsongen och varför?
- Alla spännande och tuffa matcher. Ska bli kul att se hur vi tar oss an SSL den här gången. Får känslan av att vi är mycket mer förberedda i år än vad vi var förra gången.
Vad ska du bidra med under säsongen?
- Jag kommer bidra med mitt spelsinne, positivitet och full fart. Kan försöka bjuda på en och annan skön macka också mellan varven.
Vem ska publiken hålla ett extra öga på i år och varför?
- Hela laget. Vi ska visa att vi som nykomlingar klarar av att spela i den högsta serien och vi kommer att bjuda på en drös med bra matcher som publiken kan vila ögonen på!
Vilket lag vinner SM-guld 2017/2018?
- Lägger min röst på
Mora.

























